Posljednjih nekoliko godina sve češće nosim hranu prijateljima na poklon. Ne, ne mislim na vreću krompira, paprika ili svežanj mladog luka mada, dragi prijatelji, ako čitate ovaj blog i razmišljate kako da me obradujete za praznike, think no more, što bi se reklo. Više bi me obradovala vreća onih žutih, slatkih, semberskih paprika, nezaboravnog i jedinstvenog ukusa nego buket najljepših ruža. A ako mi još uz to donesete i teglu domaćeg kajmaka…ali, bolje da se ne zanosim. Zima je, nema paprika.
Nego, jeste li nekada poslužili pavlaku ili domaći kajmak sa tek pečenim paprikama? A znate li šta je šestar? Ne, dragi moji, ne mislim na onaj geometrijski pribor koji služi za crtanje krugova. Mislim na ono kada umočite domaći hljeb u saft od paprika u koji ste prethodno dodali kajmak (ili pavlaku, za ove iz gradova), pa kružite po tanjiru. Eeee to kruženje po tanjiru i skupljanje safta – to je šestar. Niste nikada probali? Onda nemate pojma šta ste propustili.
Nego, zanesoh se ja ovdje. Raspredam o luku, krompiru i paprikama kao neka baba. Pa, pređimo onda na vruću današnju temu koja će sigurno obradovati mlade jer će se oni u njoj svakako najviše prepoznati. Nazovimo ovaj blog:
Kurkumom i karijem u borbi protiv reume, artritisa i bolova u zglobovima
Indijski curry (ili kari) je kombinacija začina. Kari u prahu, koji ja najčešće koristim, sadrži korijander, kurkumu, kim, luk, celer, muškatni oraščić, piskavicu i crvenu papriku. Kari se u tradicionalnoj indijskoj medicini koristio u liječenju stomačnih tegoba a danas ga mnogi koriste u liječenju artritisa i reume. Kurkuma je začin koji ovdje igra najvažniju ulogu i njega možete, kao i sve ostale začine, kupiti posebno. Ljudi koji pate od otečenih i bolnih zglobova često osjete olakšanje kada počnu koristiti kurkumu. Neka istraživanja su pokazala da kurkuma uspješno spriječava rak debelog crijeva i rak želuca kao i da pomaže u zaštiti od srčanih bolesti. Ako gledate američku televiziju sigurno ste već čuli Dr. Sunjay Gupta koji je više puta govorio o prednostima kurkume. Između ostalog, ukazao je na to da su mnogobrojna naučna istraživanja već pokazala da kurkuma može pomoći u liječenju artritisa kao i da smanjuje vjerovatnoću srčanog udara nakon ugradnje bajpasa. Pa razmislite, možete li pogriješiti ako nekome za praznike poklonite paket začina u kojem će se naći i magična kurkuma ili kari?
Kako se koriste ovi začini?
E pa da znate da ove začine
možete koristiti na razne načine
(rimuje se…nisam odoljela)
Koristite ih za aromatiziranje supa, čorbi, sosova, marinada, mesa i povrća. Ja najčešće koristim kurkumu i kari kada pravim posni pasulj.
Recept za posni pasulj sa kurkumom i karijem
2 kašike ulja
2 glavice crnog luka
2 mrkve
1 korijen peršuna
bijeli luk (po želji)
nekoliko štapova celera
pola čaše sitno sjeckanog brokolija
pasulj (bilo koji: crveni, bijeli, crni… Ja često koristim konzervirani pasulj (1 konzerva = 540ml) da bih uštedila na vremenu. Pasulj iz konzerve je jednako dobar kao i svjež, ali sadrži mnogo više sodijuma. Zato je važno da ga prije kuhanja dobro isperete u vodi.)
začini:
peršun
kurkuma (2 kašike)
kari (2 kašike)
biber
so
vegeta (po želji)
Crni luk, korijen peršuna i mrkvu sitno isjeckajte i propržite (može i na maslinovom ulju). Zatim dodajte sitno sjeckani bijeli luk, celer i brokoli. Dinstajte na tihoj vatri pa dodajte pasulj (u mom slučaju, ukoliko koristim konzervirani pasulj, dodajem 2 konzerve od 540ml). Dodajte začine i nalijte vodom da prekrije. Kuhajte na srednje jakoj vatri oko dvadesetak minuta. Prijatno!
